|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Herkules Poirot powraca

Tomy i tomiki Słynny detektyw z powieści Agathy Christie prowadzi nowe śledztwo

Sophie Hannah
"Inicjały zbrodni"
Przełożył Łukasz Małeci
Wydawnictwo Literackie

Ponad 40 lat po ukazaniu się ostatniej książki Agathy Christie z Herklulesem Poirot w roli głównej, słynny detektyw powraca. Stało się to możliwe dzięki inicjatywie spadkobierców autorki, którzy zgodzili się na stworzenie nowej książki, w duchu powieści kryminalnych mistrzyni.
Podjęła się tego zadania Sophie Hannah , autorka brytyjska, znana z cyklu kryminałów psychologicznych. Przywróciła Londyn z lat dwudziestych ubiegłego wieku, przywróciła belgijskiego detektywa i skonstruowała zbrodnię na miarę jego talentu.
W jednym z londyńskich hoteli popełnione zostaje potrójne morderstwo. Wszystkie ofiary zostały najprawdopodobniej otrute, w ich ustach znaleziono charakterystyczne spinki do mankietów. Równocześnie Herkules Poirot zostaje zaalarmowany przez młodą kobietę. która twierdzi, że ktoś czyha na jej życie. Ślady zbrodni prowadzą do małego miasteczka i tajemniczych wydarzeń sprzed lat.
Autorka trzymając się mocno realiów z powieści Agathy Christie, dodała nowego, stworzonego przez siebie bohatera, lekko nierozgarniętego, acz sympatycznego policjanta Edwarda Catchpoola. To on przez dużą część powieści prowadzi śledztwo, a zderzenie z Herkulesem Poirot jeszcze wyraźniej podkreśla talent i bystrość umysłu słynnego detektywa.
Czy Sophie Hannah poradziła sobie z niełatwym wyzwaniem? W dużej mierze tak, czujemy w czasie lektury klimat klasycznych kryminałów wielkiej Agathy, to zupełnie inne powieści niż współczesne kryminału choćby skandynawskich mistrzów. Niedosyt pozostawia jedyne sama intryga, dość mocno zawikłana przez większa część książki, z rozwiązaniem nie do końca spełniającym oczekiwania.


 
Sophie Hannah uzależniła się od twórczości królowej anglosaskiego kryminału, gdy miała trzynaście lat.  Jak sama twierdzi: „Przeczytałam i zebrałam wszystkie jej powieści w ciągu roku, a z każdą kolejną moja pasja — zdaniem niektórych obsesja — stawała się coraz większa. To dzięki Herkulesowi Poirot  postanowiłam poświęcić swoje życie zawodowe pisaniu kryminałów. Sposób, w jaki Christie opowiada, oraz jej głębokie rozumienie ludzkiej psychiki ukształtowały mnie jako pisarkę. Nie umiem jednak wyrazić, jak bardzo jestem zaszczycona, że miałam okazję podjąć to wyzwanie. Prawdę mówiąc, wciąż nie mogę uwierzyć, że to dzieje się naprawdę!”.
Projekt popiera Mathew Prichard — wnuk Agathy Christie. „Jestem zaszczycony, że tak uznana pisarka, jaką jest Sophie Hannah, podjęła wyzwanie napisania nowej części przygód detektywa Poirot, wykazując przy tym entuzjazm i szacunek dla dorobku Agathy Christie”.
(z materiałów WL)


0%
0%