|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Genialni matematycy w książce świetnego biografa

Mariusz Urbanek
"Genialni. Lwowska szkoła matematyczna"
Iskry 2014


W Tomach i tomikach zapowiedź książki, której fragmentów będziemy słuchać przez najbliższe dwa tygodnie w radiowej bibliotece.
To opowieść o polskich naukowcach, matematykach, którzy przed drugą wojną światową znaleźli się we Lwowie. prowadzili, wykłady, dokonali wielu odkryć, spotykali się również towarzysko, chociaż najczęściej te spotkania zamieniały się w matematyczne dyskusje. Do legendy przeszła lwowska kawiarni Szkocka, w której zajmowali stolik, a po ich wielogodzinnych debatach blat pozostawał zapisany niezrozumiałymi dla postronnych działaniami. Tworzyli legendarną Lwowską Szkołę Matematyczną, z którą kojarzonych jest co najmniej kilkanaście nazwisk. Najsłynniejszymi z nich zajął się w swojej opowieści Mariusz Urbanek. Zbadał i opisał losy Stefana Banacha, Hugo Steinhausa, Stanisława Ulama i, Stanisława Mazura. Wielu z nich zostało docenionych na świecie, ich odkrycia do dziś są  aktualne, a na przykład Stanisław Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej,  Mariusz Urbanek zebrał w swojej książce wiele faktów, relacji ludzi, którzy się z nimi zetknęli, studentów, członków rodzin. Przeprowadził tę historię od pojawienia się ich geniuszów , przez lata wojny i okupacji aż po ich powojenne losy. Spisał nie tylko ich dzieje, opowiedział też mnóstwo anegdot i rodzinnych historii.
W radiowej bibliotece koncentrujemy się przede wszystkim na historii najbardziej związanego z naszym regionem Stefana Banacha, urodzonego w dość ubogim domu, wychowanego w przysposobionej rodzinie, wykształconego w Krakowie. Mimo, że największych odkryć i największych naukowych osiągnięć dokonał we Lwowie, to tutaj w Krakowie zaczęła się jego matematyczna pasja. Nigdy nie skończył studiów, był profesorem na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, a jego nazwisko wymieniane jest dzisiaj obok Euklidesa i Pitagorasa.


O tym kim był Stefan Banach dowiemy się z fragmentów książki czytanej w radiowej bibliotece przez Juliusza Chrząstowskiego. Premiera 26 stycznia o 11.45.


Mariusz Urbanek to wrocławski pisarz i publicysta, jeden z najlepszych polskich biografów, autor m.in. biografii generała Bolesława Wieniawy, Leopolda Tyrmanda, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy oraz Władysław Broniewskiego.

0%
0%