|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Dyskretny bohater"

Nowa powieść Mario Vargasa Llosy.

Mario Vargas Llosa
"Dyskretny bohater"
Tłumaczenie Marzena Chrobak.
Znak 2014


Swoją  najnowszą opowieść Llosa prowadzi w oparciu o losy trzech  bohaterów. To  don Felicito, zamożny  przedsiębiorca  z Piury, który jest nie chce ulec szantażystom, co prowadzi do poważnych kłopotów. Drugi bohater to don Ismael, właściciel firmy ubezpieczeniowej,  który żeni się ze swoją młodą gosposią, przede wszystkim po to, żeby dopiec swoim dwóm dorosłym i pazernym synom. Trzeci z nich to do Rigoberto, który z jednej strony pomaga Ismaelowi przeprowadzić plan ożenku, a z drugiej strony ma kłopot ze swoim synem, u boku którego co jakiś czas pojawia się dziwna postać.
Czytelnicy spotkają tu też znanego z poprzednich powieści Litumę,
Akcja książki dzieje się przede wszystkim w Piurze, Llosa splata wątki, buduje napięcie, doprowadza do kolejnych dramatycznych wydarzeń, a równocześnie utrzymuje nas w lekkiej atmosferze ironii i nonsensu. Miłość i zdrada, zawiść i wielkie pieniądze, tajemnice i namiętności, to wszystko znajdziemy w opowieści noblisty.
Głównych bohaterów łączy coś jeszcze bardzo ważnego. Wszyscy są starszymi panami. Przyszedł czas na podsumowania, może na rezygnację z udziału w pędzącym świecie, czas na korzystanie z uroków życia. Ich decyzje są do siebie podobne, chociaż idą w zupełnie innych kierunkach. Bo przecież problemy, z jakimi muszą sobie poradzić, zupełnie nie kojarzą się ze starością.
To też opowieść o współczesnym Peru, rozwijającym się dynamicznie, nowoczesnym,  chociaż nie pozbawionym problemów kraju.

Dynamiczna powieść Vargasa Llosy, jak mówi znawca literatury latynoskiej Tomasz Pindel, swoją konstrukcją przypomina nieco południowoamerykańskie telenowele. Skomplikowana intryga, mnóstwo tropów, mocne uczucia i ironiczny uśmiech autora.

0%
0%