|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Boska Greta - lata amerykańskie

Fabularyzowana biografia słynnej aktorki. Opowieść jej asystentki i powierniczki.

Ellen Mattson
"Greta Garbo. Moja miłość"
Przekład Justyna Czechowska
Wydawnictwo Marginesy


Cierpiała na demofobię, najchętniej spędzała czas sama, zmieniała adresy, domy, hotele, pokoje, nazwiska. Unikała ludzi, ale potrzebowała pomocy, szczególnie kiedy przyszły amerykańskie sukcesy. Na statku płynącym ze Szwecji do Stanów Zjednoczonych spotkała młodą Szwedkę, Vendelę Berg, która za zebrane przez całą rodzinę pieniądze podróżowała trzecią klasą, żeby zacząć nowe życie z pomocą amerykańskiego wuja. To nowe życie rozpoczęła jednak przy boku pani Brown, jak wówczas przedstawiała się holywodzka gwiazda. To były lata trzydzieste ubiegłego wieku, właśnie zaczynały się produkcje dźwiękowe, dla Grety wielka próba, mówiła nadal z egzotycznym akcentem.
W Stanach właśnie rusza wielka produkcja "Królowa Krystyna", która uznawana jest potem za jej najważniejszą rolę. Greta otoczona ludźmi żyjącymi często z jej sławy, jest bezradna. Nieoceniona staje się nowa pomoc, Vendela, która szybko opanowuje umiejętności potrzebne w nowej roli. Jest organizatorką, rzeczniczką prasową, asystentką, powierniczką i współtowarzyszką słynnej aktorki. Ukształtowana przez nią w pierwszych miesiącach wspólnego życia, powoli zdobywa się na samodzielność, równocześnie pilnie obserwując bezwzględny i wyniszczający świat amerykańskich gwiazd filmowych. Bierze udział w negocjacjach, jest na planie filmowym, ale tez prowadzi dom Grety i zarządza personelem.
Jej postać posłużyła Ellen Mattson, szwedzkiej pisarce i dziennikarce, do stworzenia wyjątkowego portretu Grety Gabro. Nikt . tak jak jej osobista sekretarka, nie poznał tak blisko wielkiej, skrytej i chorobliwie wycofanej aktorki, która w wieku 36 lat ostatecznie zniknęła z planu filmowego i życia publicznego, ukrywając się na kolejne 50 lat w swoim domu.
Nazywano ją "boską Gretą", albo "zimnym ogniem ze Szwecji". Pozostała legendą, a dzięki fabularyzowanej biografii Ellen Mattson mamy szansę spróbować zrozumieć jej wybory.0%
0%