|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Biografia powstańczego poety

Tomy i Tomiki Wędrówka po śladach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Wiesław Budzyński
„Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila”
Wydawnictwo M 2014


Wiesław Budzyński poświęcił na badanie losów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego kilkadziesiąt lat. Napisał kilka książek na temat jego życia i twórczości, ale po każdej czuł niedosyt i z prawdziwą pasją badacza kontynuował poszukiwania, rozmowy, spotkania. Książka, która teraz ukazuje się w Krakowie jest prawie kompletną biografią młodego poety, opowiada o jego dzieciństwie, szczęśliwej rodzinie jedynaka, troskliwej matce i ojcu, którego przedwczesna śmierć jeszcze bardziej zbliżyła syna do matki. Pani Stefania walczyła o zdrowie chorego na astmę syna, stąd ich niezwykle częste pobyty w Zakopanem i na Podhalu. Ślady jego pobytów w Bukowinie Tatrzańskiej czy też w samym Krakowie są ciągle obecne, w książce autor umieścił m. in. wzruszające zdjęcia z młodości poety. To również tu powstawały jego pierwsze, młodzieńcze wiersze pisane dla ważnych w tym okresie dziewcząt: Zuzy i Anny.
Ale najważniejsza stała się Barbara, z którą bardzo szybko się ożenił. Doceniała jego poetycki talent, stanowili niezwykle interesującą parę, popularną w środowisku konspirującej Warszawy. Budzyński opisuje ich powstańcze losy i śmierć najpierw Krzysztofa, potem Barbary. Poruszające są fragmenty książki opowiadające o jego osobistym śledztwie w sprawie okoliczności śmierci Baczyńskiego, a potem poszukiwań jego grobu i ekshumacji.
Wiesław Budzyński poszukując dokumentów i świadków przez pewien czas zamieszkał nawet w kamienicy, w której znajdowało się mieszkanie Baczyńskich. I dzięki temu udało mu się ocalić kilka z rękopisów poety. O okolicznościach ich znalezienia opowiada w wywiadzie dla Radia Kraków. Do studia przyniósł unikatowy rękopis, specjalną książkę napisana przez poetę dla matki.
Wzruszająca opowieść o poecie, który zginął w wieku 23 lat. O jednym z symboli Powstania Warszawskiego .

0%
0%