|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Bestsellerowy kryminał Katarzyny Bondy

Tomy i Tomiki: Polska następczyni skandynawskich mistrzów

Katarzyna Bonda
"Pochłaniacz"
Wydawnictwo Muza 2014


Dawniej dziennikarka, teraz już autorka, jak mówi, na pełny etat. Właśnie ukazała się jej powieść kryminalna "Pochłaniacz" i jak podkreśla Bonda oba słowa mają tu zasadnicze znaczenie. W rozmowie z Radiem Kraków zaznacza, że akcja kryminalna w jej książkach zawsze ma bogate społeczne tło. Nad tym pracuje równie dokładnie, jak nad uwiarygodnieniem kryminalnych zdarzeń. Prowadzi szczegółową dokumentację, przygotowuje bazę do pisania, osadza swoje opowieści w bardzo konkretnych miejscach, które odwiedza, bywa, że wielokrotnie. Jak mówi, wtedy również często zmienia koncepcję, bo same miejsca do niej mówią i podpowiadają kolejne wątki.
"Pochłaniacz", to, jak zapowiada Bonda, pierwsza część tetralogii, której główną bohaterką jest Sasza Załuska, policyjna profilerka, badająca powikłaną współczesną sprawę a przy okazji trafiająca na trop zbrodni sprzed dwudziestu lat. Akcja dzieje się w Trójmieście, na dwóch czasowych planach, współcześnie i w latach dziewięćdziesiątych. Właśnie teraz w jednym z klubów muzycznych w Sopocie dochodzi do morderstwa , ofiarą jest jego właściciel. Wcześniej zgłosił się po pomoc do Saszy, czując zagrażające niebezpieczeństwo. Szasza dość szybko odkrywa jego powiązania z zaginionym przed laty rodzeństwem nastolatków.
Katarzyna Bonda bardzo starannie przygotowuje dokumentację swoich książek, Dotyczy to zresztą nie tylko miejsc, może nawet przede wszystkim starannie analizuje pracę policjantów, prokuratorów, służb zaanagażowanych w śledztwa. Autorka nawiązuje z nimi kontakty, przyznaje w wywiadzie dla Radia Kraków, że ma już całą siatkę ekspertów, których przepytuje przed konstruowaniem kolejnej powieści.
Wypracowany w różnych redakcjach dziennikarski warsztat Katarzyny Bondy czuje się przy lekturze jej kryminałów. Dbałość o szczegół, logiczne prowadzenie akcji, pełnokrwiste postaci, to atuty jej najnowszej powieści. To kryminał, ale zawierający w sobie wszystkie elementy powieści obyczajowej. Nieprzypadkowo Katarzyna Bonda powołuje się na skandynawskich mistrzów, to ich sposobowi opowiadania najbliższy jest "Pochłaniacz". W ostatnich tygodniach trafił na pierwsze miejsca list bestsellerów, między innymi w empiku.

0%
0%