|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W audycji "Tomy i tomiki": arcyciekawa biografia twórcy Misia i Tygryska

W kilkudziesięciu krajach świata uwielbiany za Tyggryska i Misia, postaci, które stworzył w latach osiemdziesiątych, i które pokochały dzieci również w Polsce. Pierwsze wydane "A jak cudowna jest Panama" ukazało się w naszym kraju w roku 1994 w krakowskim Znaku.

Angela Bajorek
"Heretyk z familoka. Biografia Janoscha"
Znak 2015

Jerzy Illg odkrył fenomen janoschowskich opowieści na targach we Frankfurcie i zobaczył, że Miś i Tygrysek opanowali rynek książki dla dzieci, ale też filmy animowane, gry i kolorowe gadżety. Pierwsze polskie wydanie nie było wielkim sukcesem, po latach jednak Janosch powrócił do Polski i literacko i bardzo fizycznie.

Bo to z Górnego Śląska ruszył w 1945 roku w świat. Wychował się  w Zabrzu w biednym familoku. Potem jego rodzicom powodziło się całkiem nieźle, ale w domu nie było miłości, dominowała przemoc i alkohol. Z traumą z dzieciństwa Hortst Eckert, który wkrótce przybrał pseudonim Janosch, nie radził sobie przez kilkadziesiąt lat. Prowadził życie wagabundy, wypełnione muzyką, sztuką i alkoholem. Nie skończył studiów na Akademii Sztuk PIeknych w Monachium, projektował tkaniny i rysował.  Aż wreszcie do rysunków dołączył tekst, przyszedł pierwszy sukces literacki, potem następne. I powodzenie również finansowe. Kiedy już poczuł się bezpiecznie, rzucił cały niemiecki dobytek i przeprowadził się trzydzieści lat temu na Teneryfę. Tam wiedzie spokojne życie z dala od celebryckiego świata i mediów. Nieoczekiwanie odezwał się na mejl wysłany z Polski przez Angelę Bajorek, która do dziś nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to jej udało się przekonać buntownika i odludka do opowiedzenia swojej historii.

Jest więc prawdziwych opowieści Janoscha w tej książce bardzo dużo. Dzięki temu możemy wejść w klimat przedwojennego Zabrza, nadchodzącego kataklizmu i pasma nieszczęść małego, pogardzanego, chorowitego chłopca. A potem odbyć drogę na szczyt, by w końcu osiąść z nim na Wyspach Kanaryjskich.

"Gluck" - szczęście - tak zatytułował Janosch swój pierwszy list do Angeli Bajorek. I to szczęście pielęgnuje, od czasu do czasu opuszczając swój raj, żeby na przykład zaglądnąć do Polski, gdzie już nie ma ani śladu z jego dawnej dzielnicy familoków.

Poruszająca, arcyciekawa biografia, świetnie udokumentowana i opowiedziana przez krakowską germanistkę, jak sama o sobie lubi mówić Angela Bajorek.

0%
0%