|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Anne Applebaum. "Za żelazną kurtyną"

Lekcja historii Polski udzielana przez amerykańską dziennikarkę. Podtytuł tej książki brzmi: "Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944 - 1956". Anne Applebaum poświęciła swoje badania, poszukiwania, rozmowy i wywiady okresowi bezpośrednio po II wojnie światowej.


Anne Applebaum
"Za żelazną kurtyną"
Świat książki, Agora 2013

Dostajemy kompendium wiedzy o wydarzeniach, które od świata odgradzała żelazna kurtyna. Autorka sięga do dokumentów, archiwów, historycznych zapisów, ale dociera też do ludzi. To są niezwykle ciekawe relacje ostatnich już naocznych świadków.

Dla nas oczywiście najbardziej interesujące są fragmenty o Polsce, szczególnie o Krakowie czy Nowej Hucie. Taki rozdział - "Miasta idealne", prezentowaliśmy w odcinkach w radiowej bibliotece. Ale kiedy już zaspokoimy pierwszą ciekawość, sięgamy do historii naszych sąsiadów. Bo ta żelazna kurtyna dzieliła nie tylko Wschód od Zachodu, ale też państwa Europy środkowo-wschodniej od siebie. Informacje o tym, co dzieje się u sąsiadów były cenzurowane, ruch między krajami ograniczony, a jak opisuje Anne Applebaum w swojej książce, w każdym kraju komunizm budowany był w inny sposób, chociaż wszędzie opierał się na sowieckim zniewoleniu.

Anne Applebaum opowiadała w czasie spotkania w Radiu Kraków, jak szukała świadków, jak stawiała pytania, jak wielu ludzi opowiadało jej o swojej nadziei i wierze w to, że nadeszły dobre czasy.

Książka Anne Applebaum to dokument, żywo opowiedziana historia, fakty, daty, nazwiska, wydarzenia, wielka polityka, decyzje przychodzące z Moskwy. Ale jest to też historia pełna ludzkich losów, często dramatycznych. Są wyroki śmierci, ucieczki, rozstania, rozczarowania i walka. Jest opis ubezwłasnowolnienia instytucji, organizacji, aż wreszcie poszczególnych ludzi. Applebaum cały rozdział poświęca pojęciu homo sovieticus, a inny realizmowi socjalistycznemu.

Tę lekcję historii powinni odrobić nie tylko młodzi ludzie, dla których lata powojenne to daleka przeszłość. Czy ktoś z pamiętających te lata wiedział, że w Polsce po wojnie wykonano wyrok śmierci za posiadanie radioodbiornika bez zezwolenia? Do wielu takich, ukrywanych w archiwach informacji udało się dotrzeć Anne Applebaum. I dedykacja na pierwszej stronie: Ta książka dedykowana jest tym mieszkańcom Europy Wschodniej, którzy nie zgodzili się na życie w kłamstwie.

0%
0%